Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Barwienie jajek cebulą. Jak malować jajka w łupinach cebuli?

Niby sposób stary jak świat, niby każdy zna, ale nie zawsze wychodzi idealnie. Farbowanie jajek w łupinach cebuli nie jest skomplikowane, ale wymaga czasu i precyzji. Oto, jak je prawidłowo wykonać krok po kroku.

  1. Przygotuj wywar z łupin cebuli.Na kilka tygodni przed Wielkanocą, zacznij gromadzić łupiny od cebuli. Łupiny włóż do garnka i zalej zimną wodą. Po upływie doby zawartość garnka zagotuj i pozostaw na delikatnym ogniu jeszcze przez 20-30 minut. Do wywaru dodaj łyżkę 10% octu i odrobinę soli.
  2. Przygotuj jajka. Wybierz kilka najbardziej kształtnych jajek i umyj je pod wodą. Chodzi o to, aby ich powierzchnia była pozbawiona zabrudzeń czy tłustych plam. Możesz użyć gąbki z odrobiną ekologicznego płynu do mycia naczyń. Następnie dokładnie je wytrzyj. Pominięcie tego etapu może sprawić, że jajka nie zabarwią się tak, jak oczekujesz. Przykładowo - skorupka może nie złapać koloru z odpowiednią intensywnością. Jajko może się też zafarbować nierównomiernie.
  3. Zacznij farbowanie jajek w cebuli.Włóż jajka do wywaru i gotuj przez około 10 minut. Zanim jednak rozpoczniesz gotowanie jajek, koniecznie usuń łupiny z garnka. To istotne, bo przylegając do jajek, mogą tworzyć nieładne kleksy.
  4. Wyjmij jajka i osusz papierowym ręcznikiem. Dla lepszego efektu jajka barwione w łupinach cebuli można, po przestygnięciu, delikatnie przetrzeć olejem lub oliwą z oliwek. Ten zabieg nie tylko podbije ich kolor, ale sprawi również, że będą pięknie lśniły.

EKOLOGICZNE FARBOWANIE JAJEK NIE TYLKO W CEBULI

Jeśli chcesz uzyskać bardziej intensywny kolor – możesz użyć łupin z cebuli czerwonej. Farbowanie jajek z pomocą cebuli cieszy się olbrzymią popularnością, gdyż jest to metoda ekologiczna i w pełni bezpieczna dla zdrowia. Nie korzystasz bowiem z żadnych chemicznych barwników.

Poza cebulą, do barwienia jajek można wykorzystać również m.in. buraki, czerwoną kapustę, kurkumę czy szpinak. Wywar z buraków czy kapusty można przygotować analogicznie do tego z cebuli. Dla uzyskania bardziej intensywnego koloru, warto po zagotowaniu zostawić jajka w wywarze na kilka godzin. Dzięki temu lepiej „złapią” konkretną barwę. W przypadku farbowania z pomocą kurkumy przepis jest prostszy. Do gotujących się na twardo jajek wystarczy dodać kilka łyżeczek przyprawy. Tutaj również można pozostawić jajka, aby poleżakowały dłużej w wywarze. Ile konkretnie potrzeba czasu? To już zależy od tego, jaki odcień danego koloru chcesz uzyskać.

Tak zabarwione jajka można dodatkowo ozdobić np. wydrapując wzorek lub dekorując je farbą czy mazakiem. Pole do popisu jest ogromne! Jajka farbowane w taki sposób z pewnością będą ozdobą wielkanocnych koszyczków i stołów.

Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?