Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Barwienie jajek cebulą. Jak malować jajka w łupinach cebuli?

Nieodzownym elementem poprzedzającym Wielkanoc jest barwienie jajek. Ta tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. O czym należy pamiętać, by jajka były przepięknie zabarwione na brązowy kolor? Jak pouczały nasze babcie: zbierz dużo łupinek i odpowiednio je przygotuj. Nie ma bardziej ekologicznego sposobu niż malowanie jajek w łupinach cebuli.

Dowiedz się jak malować jajka w łupinach cebuli

Niby sposób stary jak świat, niby każdy zna, ale nie zawsze wychodzi idealnie. Barwienie jajek cebulą uda się, gdy zapamiętamy kilka cennych rad. Wtedy uzyskamy upragniony efekt, czyli idealnie pomalowane pisanki.

  1. Przygotuj wywar z łupin cebuli. Na kilka tygodni przed Wielkanocą zacznij gromadzić łupiny od cebuli. Pamiętaj, że za uzyskanie bardziej intensywnego brązowego koloru odpowiada czerwona cebula. Malowanie jajek w łupinach cebuli nie jest skomplikowane, ale wymaga czasu i precyzji. Pośpiech może tu skutkować uzyskaniem zbyt bladego koloru skorupki albo nawet nierównomiernym zabarwieniem jajka. Łupiny włóż do garnka i zalej zimną wodą. Po upływie doby zawartość garnka zagotuj i pozostaw na delikatnym ogniu jeszcze przez 20-30 minut. Do wywaru dodaj łyżkę 10% octu i odrobinę soli.
  2. Przygotuj jajka. Pominięcie tego etapu może sprawić, że jajka w łupinach cebuli nie zafarbują tak jak oczekujemy. Skorupka może nie złapać koloru z taką intensywnością jak planujemy. Jajko może się też zafarbować nierównomiernie. Dlatego zaczynamy od umycia naszych jajek, tak by ich powierzchnia była pozbawiona zabrudzeń czy tłustych plam. Następnie dokładnie je wycieramy.
  3. Zacznij farbowanie jajek w cebuli. Odpowiednio przygotowane jajka wkładamy do wywaru i gotujemy przez około 10 minut. Jeden ważny szczegół. Zanim rozpocznie się gotowanie jajek w cebuli koniecznie usuń łupiny z garnka. To istotne, bo przylegając do jajek i mogą tworzyć nieładne kleksy.
  4. Wyjmij pisanki z cebuli. Jajka po wyjęciu z garnka z łupinami trzeba osuszyć papierowym ręcznikiem. Dla lepszego efektu jajka malowane w łupinach cebuli można po przestygnięciu delikatnie przetrzeć olejem lub oliwą z oliwek. To sprawi, że będą pięknie lśniły, co uwidoczni ich kolor.

Ekologiczne malowanie jajek w cebuli

Ten rodzaj farbowania jajek zasługuje na uznanie, bo jest elementem tradycji, a te warto pielęgnować. Poza tym to metoda ekologiczna. Zamiast kupować barwniki,w których pełno jest niebezpiecznych dla zdrowia substancji lepiej postawić na naturalne sposoby. Pisanki z cebuli są piękne i bezpieczne dla naszego zdrowia. Można je dodatkowo ozdobić np. wydrapując jakiś wzorek lub dekorując je mazakiem. Pole do popisu jest ogromne! Jajka malowane w łupinach cebuli będą ozdobą wielkanocnych koszyczków i stołów.

Wróć

Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Gazetka NETTO