Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wywabić plamy z czerwonego wina?

Wystarczy jedna chwila nieuwagi, a czerwone wino może wylądować na naszym nowym dywanie, sukience czy spodniach, takie plamy bywają bardzo trudne do usunięcia. Jest wiele efektywnych sposobów na pozbycie się plam z wina. Gwarancją sukcesu w ich wywabianiu jest wybranie dobrej metody do rodzaju materiału, jaki został zabrudzony. Jeśli zastosujemy odpowiednie preparaty, po winie niezostanie ani jeden ślad. Powinniśmy pamiętać, aby w jak najkrótszym czasie namoczyć plamę, żeby nie zdążyła zaschnąć, gdyż to utrudni wywabianie jej.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach przy usuwaniu plam z czerwonego wina:

  • Reaguj szybko, nie możesz dopuścić do wyschnięcia plamy.
  • Zanim zaczniesz wywabiać plamę, przyłóż do niej kawałek ręcznika kuchennego, pomoże on pozbyć się, zalegającego na powierzchni materiału płynu.
  • Najczęściej polecane środki do usuwania plam z czerwonego wina, to soda oczyszczona, sól i białe wino.
  • Kiedy skończysz odplamianie, wypierz materiał w niskiej temperaturze.

Zanim przystąpimy do odplamiania, warto także zapoznać się z metką umieszczoną na naszym materiale, musimy wiedzieć, w jakich temperaturach możemy prać tkaninę, aby jej to nie zaszkodziło i jakimi środkami można ją potraktować.

Jak usunąć plamę z czerwonego wina z dywanu?

  1. Przyłóż do plamy materiał, który wchłonie rozlany płyn.
  2. Skorzystaj ze specjalnego środka do odplamiania dywanów.
  3. Możesz także sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby, czyli białe wino, sodę oczyszczoną. Za pomocą gąbki albo ręcznika, usuń nagromadzoną wilgoć z powierzchni dywanu.
  4. Rozsyp sól w miejscach zaplamionych czerwonym winem, sól powinna doskonale wchłonąć plamę powstałą z wina.
  5. Jeśli plamy są bardzo trudne do pozbycia się, przyschły, możesz także wymieszać wodę z sodą oczyszczoną i nałożyć na plamę. Taką mieszankę zostaw na parę godzin, a następnie dokładnie spłucz i zostaw do wyschnięcia.

Jak usunąć plamę z czerwonego wina z tkaniny?

  1. Od razu po zaplamieniu, materiał namaczamy i staramy się nie wcierać wina, głębiej w tkaninę. Przykrywamy zabrudzenie materiałem (serwetka, ręcznik kuchenny), który wchłonie pozostałości trunku.
  2. Wygodniej usuwa się plamy z tkaniny, której nie mamy ubranej na sobie. Jeśli nie ma możliwości ściągnięcia zaplamionych rzeczy, moczmy plamę cały czas wodą sodową albo białym winem, aby cały czas była mokra. Następnie czystym materiałem usuwamy nadmiar płynu z ubrania.
  3. Kiedy damy radę wywabić plamę chociaż częściowo, nasypujemy na nią sodę oczyszczoną albo sól kuchenną, bardzo dobrze wchłaniają one płyny z tkaniny. Taką czynność można powtarzać dowolną ilość razy, aż do osiągnięcia zadowalającego efektu.
  4. Jeśli mamy do czynienia z suchą plamę, tutaj pomoże nam soda oczyszczona wymieszana z wodą. Tak powstałą mieszankę nakładamy na materiał i zostawiamy na parę godzin. W tym czasie musimy pamiętać, aby cały czas ta mieszanka na naszym ubraniu była wilgotna, musimy dodawać do niej trochę wody. Następnie spłukujemy dokładnie cały materiał.
  5. Warto także wypróbować specjalne środki dostępne w sklepach do usuwania plam powstałych z czerwonego wina. Musimy zapoznać się z instrukcją użycia, aby dobrze się posłużyć takim preparatem.
  6. Jeśli chcemy usunąć plamę z czerwonego wina z białego materiału, powinniśmy sięgnąć po wodę utlenioną z dodatkiem płynu do mycia albo płynu do prania.
  7. Po wszystkich skończonych zabiegach wywabiania plam, należy zamoczyć pranie w chłodnej wodzie z płynem do prania tkanin.
  8. Na sam koniec, warto wyprać ubranie, nastawiając pralkę na niską temperaturę.

CZYTAJ TEŻ Jak zapakować wino na ślub?

Wróć

Jak wyczyścić żelazko?
Czym czyścić zamsz?
Czym usunąć rdzę?
Jak usunąć zapach moczu?
Jak wyczyścić żelazko?
Czym czyścić zamsz?
Czym usunąć rdzę?
Jak usunąć zapach moczu?