Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz
Soczewica

Soczewica – sprzymierzeniec zdrowego trybu życia.

 

Soczewica to mała, krzaczasta roślina należąca do rodziny strączkowych, uprawiana głównie ze względu na swe jadalne nasiona. Mogą one przybierać różne kolory w zależności od odmiany – żółty, zielony, czerwony, brązowy lub czarny. Nasionka te mają kształt soczewki –stąd właśnie pochodzi ich nazwa. Soczewica czuje się bardzo dobrze w chłodniejszym klimacie, jest prosta w uprawie i nie wymaga wyjątkowych warunków glebowych.

Dokładne pochodzenie soczewicy nie jest znane, choć uważa się, że została udomowiona przez człowieka około 10 tysięcy lat temu na Bliskim Wschodzie. To jedna z pierwszych uprawianych przez nas roślin. Najstarsze wzmianki na temat gulaszu z soczewicy można odnaleźć w Księdze Rodzaju Starego Testamentu. Wspomina o niej również wiele innych tekstów starożytnych, takich „Odyseja” Homera, hinduskie Ramajana i Mahabharata, a także Owidiusz w „Sztuce miłości”. W starożytnym Rzymie używano jej jako środka płatniczego.

PIECZONE PIEROGI Z SOCZEWICĄ

Soczewica

  • Soczewica w medycynie tradycyjnej.

    Soczewica była stosowana w tradycyjnej medycynie od wieków. W systemie ajurwedyjskim traktowano ją jako wyjątkowo odżywczy pokarm, który może pomóc zrównoważyć dosze - trzy główne kanały energetyczne w ciele. Uważano, że soczewica ma działanie chłodzące na organizm, używano jej więc jako środka łagodzącego stany zapalne i na gorączkę. Wszędzie tam, gdzie ją uprawiano, wierzono, że stanowi ona świetne remedium na różnego rodzaju zaburzenia trawienne, jak zaparcia, wzdęcia i niestrawność. Ponadto w tradycyjnej medycynie używano jej jako środka o działaniu moczopędnym, pomocnego przy wypłukiwaniu toksyn z organizmu.

  • Dlaczego warto włączyć soczewicę do swojej diety?

     

    Soczewica to wyjątkowo pożywny pokarm, bogaty w substancje odżywcze, witaminy i minerały. Idealna dla wegan i wegetarian, ale także dla każdego, kto pragnie zrzucić kilka kilogramów lub po prostu wprowadzić zdrowy składnik do swojego menu. Znajdziemy w niej takie ważne substancje jak:

    • Białko - soczewica jest doskonałym źródłem białka roślinnego, zawiera około 18 gramów białka na 100 gramów gotowanej soczewicy, co czyni ją jednym z najbardziej bogatych w proteiny pokarmów roślinnych. Ponadto zawiera dziewięć niezbędnych aminokwasów, których organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Białka w niej zawarte są stosunkowo łatwe do strawienia i wchłonięcia, będzie zatem dobrym wyborem dla osób z problemami trawiennymi lub nietolerancjami pokarmowymi.
    • Błonnik – roślina ta stanowi jego bogate źródło, 100 gramów soczewicy zawiera około 15-16 gramów błonnika, a to połowa dziennego zalecanego spożycia dla dorosłych. Błonnik trawi się dłużej niż inne składniki odżywcze, powoduje uczucie sytości, dlatego też zaleca się go podczas odchudzania. Zapobiega zaparciom i usprawnia pracę układu pokarmowego. Obniża poziom szkodliwego cholesterolu we krwi. Błonnik rozpuszczalny zawarty w soczewicy pomaga spowolnić wchłanianie węglowodanów, co sprzyja regulacji poziomu cukru we krwi. Wpływa również na zwiększenie wchłanialności składników odżywczych z innych pokarmów.
    • Węglowodany złożone – organizm rozkłada je dłużej niż węglowodany proste, co oznacza, ze zapewniają wolniejsze i trwalsze uwalnianie energii. Soczewica zatem może pomóc, gdy czujemy się zmęczeni i w kiepskim nastroju. To świetne i zdrowe źródło energii.
    • Witaminy i minerały - soczewica jest cennym źródłem witaminy B6, ważnej dla funkcjonowania mózgu i produkcji serotoniny, neuroprzekaźnika regulującego nastrój. Ponadto znajdziemy w niej żelazo niezbędne do produkcji czerwonych krwinek, kwas foliowy potrzebny do prawidłowego wzrostu komórek, magnez dla zdrowej pracy mięśni i nerwów, potas dla utrzymania odpowiedniego ciśnienia krwi, cynk wspomagający funkcje odpornościowe. Oprócz tych ważnych składników soczewica zawiera również znaczne ilości witaminy C, witaminy K, fosforu i miedzi. Imponująca lista!
    • Przeciwutleniacze – w soczewicy występują także polifenole i flawonoidy, które pomagają przy zmniejszaniu stanów zapalnych, chronią przed chorobami serca, cukrzycą oraz nowotworami. Znajdziemy w niej także karotenoidy, które poza działaniem zbliżonym do polifenoli chronią także przed chorobami oczu, między innymi zwyrodnieniem plamki żółtej. Ogólnie przeciwutleniacze zawarte w soczewicy wspierają ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie.
  • Soczewica w kuchni – co można z niej wyczarować?

    Soczewica to wszechstronny składnik, który można przygotować na wiele różnych sposobów. Sprawdzi się jako sycący dodatek do zup i gulaszy. Można z niej stworzyć pyszną i zdrową sałatkę. W tym celu wystarczy ją ugotować i wymieszać ze świeżymi warzywami, ziołami i ulubionym dressingiem. Można ją podawać jako dodatek do dania głównego, zamiast ziemniaków lub ryżu. Świetna jako baza do przygotowania wegetariańskich burgerów lub pasztecików. W kuchni indyjskiej używa się jej do różnorodnych dań, a najbardziej popularne są dal oraz chana masala (potrawa z soczewicy i ciecierzycy). Istnieje cała masa pysznych i pożywnych sposobów na przygotowanie soczewicy, co czyni ją doskonałym dodatkiem do zdrowej i zbilansowanej diety.

  • Czy soczewica może być spożywana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią?

    Soczewica jest nie tylko w 100% bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, ale także i wskazana jako cenne źródło kwasu foliowego, żelaza, cynku, magnezu oraz wielu innych ważnych substancji odżywczych.

  • Szukasz pomysłu na zdrowe danie z soczewicy, które pokocha cała rodzina?

    Sprawdź naszą propozycję, czyli pieczone pierożki z soczewicą, papryką i marchewką. Do ich wykonania zalecamy użyć mąki pełnoziarnistej. Danie nie tylko bardzo smaczne i pożywne, ale także i zdrowe!