Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Nubuk a zamsz - różnice oraz sztuka pielęgnacji

Skórzane buty i dodatki są bardzo popularne ze względu na trwałości i elegancki wygląd. Wyjątkowym urokiem mogą pochwalić się akcesoria z nubuku i zamszu. Niejedna osoba jednak zastanawia się czym tak naprawdę różni się nubuk i zamsz? Czy pielęgnacją tego rodzaju skór naturalnych jest kłopotliwa? Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup?

Nubuk a zamsz - czym się różnią?

Nubuk i zamsz to dwa rodzaje naturalnej skóry, które bardzo często są ze sobą mylone. Wyróżniają się one tym, że kierunek ułożenia włosia zmienia się po przejechaniu po nim palcem, powodując powstawanie smug. Są też niezwykle przyjemne w dotyku. Czym się różnią?

Zamsz - pozyskiwany jest z tak zwanej mizdry, czyli spodniej części skóry. Wyróżnia się dłuższym włosiem i miłą w dotyku strukturą. Jest to materiał miękki, ciągliwy oraz chłonny. Może cechować się naturalnym, żółtokremowym odcieniem bądź być barwiony. Skórę pozyskuje się z takich zwierząt jak sarny, jelenie, owce lub kozy. Zamsz stosuje się do wyrobu rękawiczek, butów, odzieży wierzchniej, bandaży oraz ścierek do szkła.

Istnieje też inny rodzaj zamszu nazywany gładkim i matowym. Wygląda on jak skóra licowana, ponieważ jest pomalowany. Wyróżnia się dużą wytrzymałością oraz sztywnością. Z biegiem czasu jednak skóra staje się bardziej miękka. Z zamszu gładkiego produkuje się głównie skórzane kurtki. Rodzajem zamszu jest też welur. To niezwykle delikatny oraz ciepły w dotyku materiał. Posiada strukturę, która po obróbce przypomina subtelny meszek. Welur stosowany jest do wytwarzania butów oraz skórzanych kurtek.

Nubuk - w przeciwieństwie do zamszu uzyskuje się go podczas preparacji lica, czyli wierzchniej części skóry. Charakteryzuje się króciutkim meszkiem, który powstaje podczas delikatnego szlifowania skóry. Włosie to, jest dużo krótsze od zamszowego. Nubuk to jedna z najbardziej szlachetnych rodzajów skóry. Wyroby z niego są grube oraz wyróżniają się wytrzymałością, oraz twardością. Nubuk dzieli się na dwa rodzaje zwykły oraz fantazyjny. Ten drugi posiada na oszlifowanej powierzchni odcienie wybarwienia skóry. Warto wiedzieć, że buty wykonane z nubuku prezentują się mniej elegancko, niż te ze skóry licowej.

Zamsz a nubuk - jak odróżnić naturalny od sztucznego?

Aby poznać naturalny produkt, przede wszystkim trzeba go dotknąć. Zamsz i nubuk, tak jak każda skóra naturalna łatwo się nagrzewają. Pod wpływem zgięcia zmieniają teksturę, ale nigdy nie ulegają rozwarstwieniu. Materiał naturalny nigdy też nie jest całkowicie gładki, jednolity oraz bez skazy. Możemy znaleźć na nim subtelne odbarwienia, zagniecenia czy pory. Jeżeli mamy taką możliwość, warto skroplić produkt kilka kropelkami czystej wody. Naturalna skóra bardzo szybko wchłonie płyn, w przeciwności do podróbek. Gwarancją oryginalnego produktu jest też metka, potwierdzająca autentyczność skóry oraz zdecydowanie wyższa cena.

Najważniejsze zasady podczas użytkowania zamszu i nubuku:

  • nie powinno się dopuszczać do przemoczenia butów
  • zamsz i nubuk są bardziej podatne na zabrudzenia, więc wymagają częstszego czyszczenia i konserwacji
  • warto stosować specjalne szczoteczki gumowe
  • należy zaimpregnować buty po zakupie specjalnym sprayem
  • zabrudzenia oraz plamy powinno się usuwać po przeschnięciu
  • ważne jest regularne szczotkowanie butów miękką szczotką
  • nie powinno się używać preparatów przeznaczonych do skór gładkich i licowych

Sztuka pielęgnacji - zamsz a nubuk

Gdy dokonaliśmy zakupu skórzanych butów z zamszu lub nubuku warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów, które pomogą nam utrzymać obuwie w perfekcyjnym wyglądzie. Należy pamiętać, że są to bardzo delikatne naturalne materiały, do których podchodzi się ze szczególną uwagą.

Przede wszystkim potrzebna nam będzie szczotka z gumowymi włosami, która idealnie usuwa wszelkie zabrudzenia. Warto zaopatrzyć się też w specjalny środek nazywany zmywaczem, który będziemy używać w przypadku bardzo silnych zabrudzeń. Jednak zawsze na początku warto próbować usuwać plamy jedynie za pomocą szczotki. Innym pomocnym preparatem jest renowator, który przywraca obuwiu piękna pierwotną barwę, dzięki czemu może ono wyglądać jak nowe nawet po kilku latach używania. Natomiast podczas jesiennych i zimowych dni warto zaimpregnować nasze zamszowe buty impregnatem, który uniemożliwia wchłanianie brudu i zabezpiecza przed deszczem.

Jak wygląda sam proces konserwacji zamszu i nubuku? Rozpoczynamy prace od użycia gumowej szczotki, którą usuwamy kusz, zanieczyszczenia i plamy. Trudne zabrudzenia traktujemy środkiem czyszczącym - zmywaczem. Po wyschnięciu możemy ożywić kolor naszych butów przy pomocy renowatora. Zostaje nam już tylko zaimpregnować buty, które będą przygotowane na każdą pogodę. Zabieg taki warto powtarzać co kilka miesięcy lub w zależności od potrzeb.

Zamsz a nubuk - domowe sposoby na piękny wygląd butów

  1. Mokre chusteczki - to najłatwiejszy sposób, aby szybko wyczyścić skórzane buty. Wystarczy delikatnie przetrzeć chusteczką zamszową powierzchnię. Poradzimy sobie w ten sposób ze zwykłymi zabrudzeniami, a nawet z tłustymi plamami.
  2. Soda oczyszczona - potrafi zdziałać cuda. Wystarczy na szklankę mleka wsypać jedną łyżkę sody a następnie powstałą miksturę wetrzeć w zamsz lub nubuk. Po wyschnięciu zostaje tylko pozbyć się suchej sody - można to zrobić suchą szmatką lub szczoteczką do rąk.
  3. Woda z octem - w proporcjach 1:1 skutecznie poradzi sobie z każdym rodzajem plam. Należy wymieszać ze sobą składniki i zamoczyć w nich szmatkę oraz delikatnie przetrzeć buty. Następnie używamy samej wody i zostawiamy obuwie do wyschnięcie.
  4. Talk - jest bardzo skuteczny w przypadku przemoczonych i brudnych butów. Wystarczy obsypać nim obuwie oraz przyklepać i pozostawić do wyschnięcia. Następnie należy je delikatnie otrzepać suchą szczoteczką albo użyć odkurzacza.
  5. Pilniczek do paznokci - jest niezastąpiony, gdy zamszowy but straci swój blask. Pocieranie pilniczkiem sprawi, że meszek się uwydatni i będzie podniesiony prezentując się nienagannie.
  6. Ręczniki papierowe - rozprawią się z solą, która często osiada na obuwiu podczas zimowych spacerów. Plamę z soli przykrywamy papierem, który moczymy wodą. Następnie po wyschnięciu ściągamy sztywny papier, który pochłoną całą sól.

Wróć

Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak usunąć zapach stęchlizny?