Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wyczyścić buty zamszowe? 8 skutecznych sposobów

Zamszowe buty czyści się trudniej niż np. obuwie ze skóry licowej. Nie oznacza to jednak, że ich wyczyszczenie jest niemożliwe. Jeśli znasz dobre sposoby na to jak wyczyścić buty zamszowe, ich pielęgnacja będzie dla Ciebie łatwa i wygodna. W poniższym artykule znajdują się najskuteczniejsze sposoby na czyszczenie zamszowych butów, a także inne porady, które powinien znać każdy, kto posiada lub zamierza kupić buty z zamszu.

Dlaczego buty zamszowe powinniśmy czyścić zachowując ostrożność?

Zamsz to niewyprawiona skóra naturalna, którą cechuje posiadanie bardzo krótkiego włosia. Materiał ten jest bardzo miękki i lubi się ścierać. Dlatego też tak ważne jest delikatne i uważne czyszczenie butów z zamszu. Elastyczność i miękkość zamszu sprawia, że buty wykonane z tego materiału są bardzo podatne na zbieranie brudu. Kolejnym problemem jest to, że buty zamszowe źle znoszą kontakty z wodą i wilgocią. Aby móc nosić zamszowe buty nie tylko w słoneczne dni, musimy zadbać o ich regularne czyszczenie oraz właściwą impregnację.

Jakie metody czyszczenia butów zamszowych wyróżniamy?

Czyszczenie butów zamszowych może się odbywać na różne sposoby. Do dyspozycji mamy profesjonalny sprzęt, a także domowe sposoby. To czym czyścić buty zamszowe zależy od tego, z jakim problemem mamy do czynienia. Jeśli na butach z zamszu osadził się kurz lub inne lekkie zabrudzenia, pozbycie się takiego mankamentu nie sprawi nam żadnej trudności. Więcej zaangażowania będzie od nas wymagało czyszczenie butów z zamszu, które miały styczność z błotem, wilgocią lub solą drogową.

Choć może to się wydawać mało ważne, to czym wyczyścić zamszowe buty będzie zależało także od koloru butów. Jasne buty zamszowe należy czyścić ze szczególną uwagą. Przed użyciem szczotki do zamszu upewnijmy się, że nie jest ona brudna. Wybierając środki pielęgnacyjne, należy zwrócić uwagę na to, by były one bezbarwne i delikatne. Jasne buty zamszowe bezpiecznie możemy czyścić także używając skórki od chleba. Tę metodę czyszczenia zamszu zalicza się do domowych sposobów.

Jak wyczyścić zamszowe buty za pomocą profesjonalnych środków?

Czyszczenie butów zamszowych na sucho stosuje się do usuwania lekkich zabrudzeń, takich jak kurz czy zaschnięte błoto. Czym wyczyścić buty zamszowe na sucho? Do tego zabiegu posłużą nam szczotka do zamszu lub gumka do zamszu. Są to metody, które można zastąpić domowymi sposobami. Wybierając szczotkę do zamszu warto zwrócić uwagę na to, by miała ona delikatne włosie.

Buty z zamszu warto czyścić szczotką również wtedy, gdy nie mają one żadnych zabrudzeń. W ten sposób sprawimy, że struktura zamszu dłużej zachowa swój pierwotny stan. Najlepszymi porami na czyszczenie butów zamszowych szczotką będzie: poranek, przed wyjściem z domu oraz południe, po powrocie do domu. Kolejne narzędzie czyszczące drobne zabrudzenia to gumka do zamszu. Jest ona bardzo skuteczna i pozwala na szybkie pozbycie się zabrudzeń.

Do wyczyszczenia butów zamszowych z błota, wilgoci lub soli drogowej będziemy musieli użyć specjalnego środka do czyszczenia zamszu. Środki te zazwyczaj mają postać pylącą, np. pianki. Po rozprowadzeniu preparatu na zamsz, zależy wyczyścić je z użyciem szczotki do zamszu na mokro. Profesjonalne preparaty do pielęgnacji zamszu nie uszkadzają struktury materiału. Dzięki temu mamy pewność, że ich stosowanie jest skuteczne i bezpieczne.

Domowe sposoby na czyszczenie butów zamszowych

Domowe sposoby czyszczenia butów z zamszu wykorzystuje się po to, by zastąpić nimi profesjonalne środki. Wiele osób zastanawia się jak czyścić buty zamszowe z użyciem domowych sposobów i czy jest to bezpieczne. Oczywiście domowe sposoby, które zaraz wymienimy, są skuteczne i bezpieczne. Sposoby te są sprawdzone a korzystanie z nich jest bardzo proste. Oto najskuteczniejsze domowe metody na czyszczenie butów zamszowych:

 1. Zastosowanie skórki od chleba: buty z zamszu możemy wyczyścić na sucho za pomocą skórki od chleba. Metoda ta pozwala na usunięcie niewielkich i suchych zabrudzeń. Stosując skórkę od chleba nie musimy obawiać się o zniszczenie materiału. Gdy zakończymy czyszczenie butów zamszowych, wystarczy strzepać pozostałości skórki i gotowe.
 2. Czyszczenie gumką do ścierania: buty zamszowe możemy czyścić gumką do ścierania na sucho. Może ona zastąpić profesjonalną gumkę do zamszu. Stosujemy ją poprzez pocieranie zabrudzonych, pokopanych lub przydepniętych miejsc. Po czyszczeniu musimy tylko usunąć resztki startej gumki.
 3. Używając szczoteczki do zębów: tę metodę stosujemy, gdy nasze buty przemoczą się i zabrudzą. W pierwszej kolejności musimy je wysuszyć, a następnie skorzystać z szczoteczki do zębów. Zamszowe buty pocieramy delikatnie z włosiem, nigdy pod włos.
 4. Czyszczenie butów sodą: soda ma bardzo wiele zastosowań i jednym z nich jest czyszczenie butów zamszowych. Najpierw musimy przygotować mieszankę mleka i sody, w proporcjach: jedna łyżka sody na szklankę mleka (200 ml). Taką mieszankę delikatnie wcieramy w zabrudzenia za pomocą ściereczki. Czyszczenie butów sodą oczyszczoną wymaga od nas poświęcenia większej ilości czasu. Po nałożeniu mieszanki, musimy odstawić buty do wyschnięcia, a następnie strzepać pozostałości sody np. za pomocą suchej szczoteczki do rąk.
 5. Zastosowanie wody z octem: Tę metodę stosuje się po to, by wyczyścić buty zamszowe z tłustych plam. Mieszamy korek octu z korkiem wody (po ok. 10 ml). Taką mieszankę nakładamy następnie na buty. Kolejny krok to przecieranie obuwia samą wodą. Po tych dwóch aplikacjach, zostawiamy buty z zamszu do wyschnięcia.
 6. Używając chusteczki na mokro: produkt ten stosuje się do pielęgnacji dziecięcych pup, jednak może on być skuteczny także w czyszczeniu butów zamszowych. Ta metoda jest bardzo prosta. Wystarczy przetrzeć zabrudzenia lub tłuste plamy chusteczką i zostawić buty do wyschnięcia.
 7. Czyszczenie talkiem: kolejnym sposobem na to jak czyścić buty z zamszu jest zastosowanie talku. Sposób ten jest skuteczny wtedy, gdy buty z zamszu są przemoczone i brudne. W takiej sytuacji buty należy zasypać talkiem i lekkimi ruchami przyklepać go do materiału. Następnie buty zostawiamy do wyschnięcia. Kolejny krok to usunięcie resztek talku z wysuszonych butów. Możemy wspomóc się suchą szczoteczką do zębów.
 8. Papier toaletowy: ten sposób dedykowany jest tym, którzy zastanawiają się jak wyczyścić buty zamszowe z soli drogowej. Do tego, by pozbyć się soli z butów potrzebne nam będą: dwa złożone kawałki papieru toaletowego, woda oraz gąbka do mycia naczyń. Czyszczenie butów zamszowych rozpoczynamy od przyłożenia do plamy papieru toaletowego i zmoczenia go wodą za pomocą gąbki. Kolejny krok to zostawienie papieru do całkowitego wyschnięcia. Papier następnie nasiąknie wodą i zesztywnieje. Wystarczy wtedy zdjęcie papieru i problem soli na butach zostaje rozwiązany.

Pranie butów zamszowych

Pranie butów zamszowych, a nawet czyszczenie ich w pełnym zamoczeniu, jest odradzane przez bardzo dużą liczbę osób. Buty zamszowe źle znoszą kontakty z wodą, dlatego warto uznać metodą prania butów zamszowych za ostateczność. Jak prać buty zamszowe? Proces ten będzie długi, należy więc stosować go jako ostatnią deskę ratunku w przypadku trudnych i uporczywych zabrudzeń.

Poniżej zamieszczamy instrukcję tego, jak prać zamszowe buty, by nie uszkodzić ich materiału:

 • użyj programu do czyszczenia delikatnych materiałów, jak np. prania ręcznego lub do prania wełny,
 • detergenty zastąp płynem do zmiękczania tkanin,
 • wyprany zamsz wysusz w przewiewnym pomieszczeniu,
 • nie susz butów z zamszu w pobliżu grzejnika lub innego silnego źródła ciepła, ponieważ spowoduje to odkształcenie lub zabarwienie materiału,
 • wnętrze butów wypełnij gazetami lub papierowymi ręcznikami,
 • co kilka godzin wymieniaj przemoczoną makulaturę,
 • po całkowitym wysuszeniu zastosuj miękką szczoteczkę do wygładzenia struktury zamszu.

Impregnacja butów zamszowych

Czyszczenie butów zamszowych jest jedną z czynności, które należy wykonywać, by prawidłowo zadbać o ten rodzaj obuwia. Kolejnym elementem pielęgnacji jest impregnacja butów zamszowych. Rolą impregnatu jest stworzenie na butach delikatnej i niewidocznej powłoki, która sprawi, że buty nie będą wchłaniać wilgoci. Dzięki impregnatowi buty będą także bardziej odporne na zabrudzenia.

Jak odnowić zamszowe buty za pomocą impregnatu? Stosowanie go jest bardzo proste. Jedyne co musimy zrobić to raz w tygodniu i po każdym czyszczeniu spryskać buty środkiem w spreju. Impregnat nakłada się na całą powierzchnię butów. Po zaaplikowaniu produktu, buty z zamszu zostawiamy do wyschnięcia.

Wróć

Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Gazetka NETTO