Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak szybko posprzątać pokój?

Mało kto lubi sprzątanie, prawda? Nasze pokoje są od tego, by w nich mieszkać, a nie urabiać się w nich po łokcie. Czasami jednak może się zdarzyć, że panujący dookoła nieporządek przyprze Cię do muru. Co wtedy począć? Nie ma rady, trzeba zakasać rękawy i wziąć się do pracy! Przedstawiamy porady, które maksymalnie przyspieszą i usprawnią ten proces.

Mimo niepochlebnej opinii, którą o sprzątaniu ma większość ludzi z każdej grupy zawodowej, wiekowej czy politycznej, ma ono swoje zalety. Niektórzy twierdzą, że potrafią się przy nim odstresować, inni nadają mu wręcz znaczenie duchowe. My przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę na jedno paradoksalne zjawisko: im więcej sprzątania, tym mniej sprzątania! Co to znaczy? Ano nie mniej nie więcej niż to, że jeśli gruntownie posprzątasz swój pokój, a potem będziesz regularnie poświęcać mu dosłownie krótką chwilę, to odwdzięczy się on tym, że dbanie o porządek w nim nie będzie wymagało praktycznie żadnego wysiłku. Poniżej prezentujemy nasze metody:

  1. Sposoby na Duże Sprzątanie – jak najszybciej posprzątać pokój, który się lekko zaniedbało?
  2. Triki na zachowanie porządku po dużym sprzątaniu.
  3. Sposoby na małe sprzątanie, czyli co robić, by Duże Sprzątanie nie było już więcej potrzebne.

Duże Sprzątanie

Kiedy szybkie wietrzenie i dociśnięcie kolanem drzwi przepełnionej szafy nie sprawiają, że pokój wydaje się uporządkowany, to znak, że czas najwyższy na Duże Sprzątanie. Zakasaj rękawy i do dzieła! Po pierwsze, każda wyciągnięta na wierzch rzecz musi odnaleźć swoje miejsce. Ubrania powieszone na drzwiach czy rzucone na łóżko niech wrócą do szafy, albo do kosza na pranie, książki, z których pół roku temu ktoś przeczytał parę pierwszych stron niech wynoszą się ze stolika nocnego na półki, a bibeloty, które niepostrzeżenie opanowały rozległe terytoria niech znowu staną w równym szeregu.

Jeżeli okaże się, że miejsce jakiejś rzeczy wydaje się być tam, gdzie ona przeszkadza, jak na przykład przeczytanej książki – na biurku, albo kurtki – na oparciu krzesła, to nadeszła pora na małą rewolucję w szafach i szafkach. Nie musi się to wiązać z wyrzucaniem czegokolwiek! Wyjęcie wszystkich ubrań z szuflad i ponowne, staranne poskładanie ich potrafi zwolnić sporo miejsca, a zakup paru kartonowych segregatorów w tajemniczy sposób rozwiązuje problem bałaganu w papierach.

Na koniec pamiętaj, by odkurzyć podłogę i wytrzeć górne powierzchnie mebli, zwłaszcza te powyżej poziomu wzroku, a ponadto wpuścić nieco świeżego powietrza. Gotowe! Najtrudniejsza część za Tobą!

Porządkowe triki

By bałagan nie wrócił tylnymi drzwiami do Twojego pokoju, warto pomyśleć o zastawieniu na niego paru pułapek. Na przykład, pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić po Dużym Sprzątaniu jest dokładne sfotografowanie uzyskanego efektu. W ten sposób, gdy chaos zacznie skradać się z powrotem, Ty patrząc na zdjęcia od razu zorientujesz się co jest nie tak.

Warto pomyśleć o sporządzeniu małych opisów poszczególnych miejsc w pokoju. Wiemy, wiemy, nie każdy ma ochotę na tematyczne układanie książek na półce, jak w bibliotece (chociaż polecamy to rozwiązanie!), ale jasne postawienie sprawy, co w której szafce powinno mieszkać i przyklejenie stosownych etykietek potrafi zdziałać cuda.

Innym dobrym pomysłem jest urządzenie sobie pudełka na rzeczy, które znalazły się tam, gdzie powinny i ustawienie go na przykład w kącie biurka, by tacy intruzi trafiali do niego, a nie do szuflad, na półki czy w nogi łóżka. Gdy się zapełni, to znak, że pora zrobić tournée po mieszkaniu i odłożyć wszystko na miejsce.

Małe sprzątanie

Jeżeli udało Ci się przejść przez Duże Sprzątanie i zastosować nasze porządkowe triki, gratulacje! Teraz przywrócenie pokoju do porządku zajmie Ci kilka chwil. Opróżnij pudełko na intruzów, pościel łóżko, podomykaj szafki i ułóż wszystko na biurku przynajmniej pod kątem prostym. Do tego ewentualnie poodkurzaj, przewietrz i, o proszę!, pokój jak nowy.

Możesz sobie pogratulować – to w pełni Twój sukces.

Wróć

Jak wyczyścić rolety?
Czym zasłonić okno?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Czym wypełnić poduszkę?
Jak wyczyścić rolety?
Czym zasłonić okno?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Czym wypełnić poduszkę?
Gazetka NETTO