Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Pranie kanapy – jak i czym uprać kanapę?

Meble tapicerowane są cenione za elegancki wygląd, przyjemny dotyk i dobre odprowadzanie ciepła i wilgoci, co pozwala na wygodne przesiadywanie na nich nawet długimi godzinami. Jednak pranie kanapy, sofy czy wersalki wydaje się kłopotliwe i czasochłonne. Czy zawsze tak musi być? W tym artykule przybliżymy ci kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym pranie tapicerki meblowej okaże się łatwiejsze, niż kiedykolwiek.

By piękne, tapicerowane meble na długo cieszyły nasze oczy i przez długi czas nadawały się do użytku, należy regularnie je prać. Jest to konieczne, ponieważ tapicerka wchłania wszelkie wilgotne substancje - pot, rozlane napoje czy substancje chemiczne. W związku z tym z czasem traci swoją pierwotną barwę, ciemnieje i wydziela nieprzyjemny zapach. Dlatego regularne czyszczenie kanapy jest tak istotne.

Do tej pory większości osób czyszczenie tapicerki meblowej kojarzy się z mozolnym namaczaniem, szorowaniem szczotką i późniejszym odsysaniem przy użyciu specjalistycznego odkurzacza piorącego. Spędzało się na tym zajęciu długie godziny, a i tak nie można było być pewnym czy końcowo pranie kanap zakończy się sukcesem - nieraz po wyschnięciu ukazują się plamy i przebarwienia. Z tego względu wiele osób powierzało to zadanie specjalistom, co pozwala na sprawne przywrócenie pierwotnej barwy, ale wiąże się ze znacznymi wydatkami. Na szczęście można sobie z tym poradzić samemu i bardzo niskimi kosztami.

Domowe sposoby na czyszczenie kanap

Przed przystąpieniem do takich czynności jak pranie mebli tapicerowanych, czy czyszczenie foteli warto je dokładnie odkurzyć. Pozwoli to na usunięcie znajdującego się między włosami tkaniny kurzu, który po zamoczeniu mógłby przyczyniać dodatkowych zabrudzeń. Następnie można przystąpić do prania kanapy czy obicia kanapy. W tym celu warto wykorzystać znajdujące się w domu materiały jak soda oczyszczona, proszek do prania czy płyn do mycia naczyń. Dwa ostatnie wymieszane z wodą pomogą szybko odświeżyć tapicerkę i usunąć mniejsze plamy. Z kolei soda oczyszczona to świetne rozwiązanie nawet na dużych i opornych zabrudzeniach - ją również mieszamy z wodą, przygotowując gęstą pastę. Welur należy natomiast czyścić mieszanką wody z amoniakiem i przeczesać miękką szczotką. Stosując nawet domowe środki, warto zawsze upewnić się, czy nie zachodzi reakcja pomiędzy nimi a włóknem lub jego barwnikiem - w tym celu najlepiej najpierw nanieść je na niewidoczne miejsce, a dopiero po odczekaniu dłuższego czasu przystąpić do właściwego czyszczenia.

Wykonując pranie tapicerki kanapy, powinno się zawsze wykonywać ruchy od zewnątrz plamy do jej wnętrza, a nie na odwrót - to mogłoby sprzyjać jej powiększeniu. Zawsze unikamy przesadnego namaczania tkaniny, będzie ją później trudno osuszyć i pozbyć się zanieczyszczonej wody, co może powodować powstawanie plam po wyschnięciu. Jeśli posiadamy odkurzacz piorący, to ściągnięcie całej wody od razu po czyszczeniu może być najlepszym rozwiązaniem.

Wróć

Jak wyczyścić dywan?
Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
Jak wyczyścić dywan?
Jak dbać o aloes?
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak prać firanki?
Gazetka NETTO