Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak prać firanki? Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach

Wymyte okna bez wypranych firanek z pewnością nie wyglądają zbytnio estetycznie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest połączenie obu tych czynności. W jaki sposób prać firanki, aby były eleganckie i ładnie pachniały przez długi czas i nie uległy zniszczeniu? Przed wypraniem firanki dobrze jest dokładnie sprawdzić z jakiego materiału je wykonano, a co za tym idzie, w jaki sposób można je wyczyścić. Niektórych rodzajów firanek nie można moczyć, dla innych najlepsze będzie pranie ręczne. Jeżeli posiadamy w oknach kunsztownie wykonane przesłony, a metka na nich dawno zaginęła, najlepiej będzie oddać firanki do specjalistycznej pralni, gdzie zostaną w sposób profesjonalny wyczyszczone. Osoby tam pracujące znają się na swoim fachu, dlatego też bez problemu wybiorą metodę i właściwe środki do wyprania konkretnych firan.

Jak prać firanki w pralcE?

Większość firanek wymaga bardzo delikatnego prania, w niezbyt wysokiej temperaturze. W niektórych pralkach istnieje nawet specjalnie przeznaczony do tego celu program. Jeżeli nasza pralka go nie posiada, można wybrać ustawienia dla tkanin delikatnych i ustawić temperaturę 30, albo 40 stopni. W sklepach, gdzie można kupić środki czystości, można bez problemu zakupić specjalne detergenty do prania firanek.

Można również zastosować płyn do prania tkanin, a w ostateczności sprawdzi się również delikatny proszek przeznaczony do białych ubrań. Miejmy jednak na uwadze, aby nie aplikować zbyt dużo detergentu, gdyż struktura firanek w większości przypadków powoduje silne pienienie podczas obracania bębna pralki. Mocno zabrudzone firanki można dodatkowo namoczyć w misce z wodą wymieszaną z płynem do prania. Firanki kuchenne, na których osiada zwykle tłuszcz, najlepiej jest wcześniej wymoczyć w roztworze z płynem do mycia naczyń, a dopiero później włożyć do pralki i wyprać.

Ręczne pranie firanek

Bardzo szczególnego podejścia wymaga się w przypadku firanek haftowanych, wykonanych z delikatnych włókien lub tych z bardzo długimi frędzlami. Zwłaszcza te drugie mogą po praniu ulec całkowitemu odkształceniu, bowiem rozkręcają się i wyciągają tworzące je nici. Dlatego też najlepiej jest namoczyć firanki w misce, albo też w wannie z wodą, co bardzo ułatwia zadanie. Kolejną czynnością będzie upranie ich w płynie, który przeznaczony jest do delikatnych tkanin. Nie należy zbyt intensywnie pocierać materiału, ale lekko go ugniatać i wykonywać ruchy, które spowodują przepływanie wody wraz z detergentem poprzez tkaninę. Jeżeli firanka ma bogate wzornictwo, najlepiej jest prać ją oddzielnie, aby nie zaczepiała i nie plątała się o inne tkaniny.

Firanki bez zagnieceń

Aby wyjmowane z pralki firanki nie były zgniecione, należy uprać je w programie bez wirowania. Dzięki temu wyjmiemy je prosto z kąpieli wodnej i będziemy mogli odrazu rozwiesić do wysychania. Lekko osuszone można rozwiesić już w miejscu docelowym, na karniszu, układając na podłodze ręczniki, które zabezpieczą posadzkę przed zamoczeniem.

Im mniej firan włożymy do pralki, tym mniej się pogniotą. Jeżeli zamierzamy uruchomić lekkie wirowanie, firanki najlepiej jest wkładać do pralki w formie wcześniej złożonej kostki albo w specjalnym worku przeznaczonym do prania. Jeżeli go nie posiadamy, możemy w tym celu użyć poduszki, jaśka czy poszwy.

Jeżeli pomimo wszystkich zabiegów nasze firanki są nadal pogniecione, dobrze sprawdzi się żelazko parowe. Można je stosować w pozycji pionowej, dlatego wystarczy trochę naciągnąć firankę i zbliżyć urządzenie do miejsc, gdzie powstały zagniecenia.

Wróć

Jak wybielić firanki?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak wybielić firanki?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Gazetka NETTO