Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym zasłonić okno (przed słońcem i sąsiadami)?

Mieszkanie na parterze ma wiele zalet. Przede wszystkim atutem jest niższa cena, a niekiedy również i dostęp do ogródka. Ponadto nie trzeba pokonywać wielu schodów, aby dostać się do mieszkania. Jednak pojawia się i pewien problem - ciekawskie spojrzenia sąsiadów. Osoby, które mieszkają na parterze często skarżą się na to, że przechodnie spoglądają w ich okna - przypadkowo lub nie. Zatem jak zasłonić okno przed sąsiadami?

Klasyczne rozwiązanie - rolety

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku są rolety montowane po wewnętrznej stronie okna. Produkowane są one z różnego rodzaju materiałów, co pozwala na dobranie odpowiedniego stopnia ich przyciemnienia. Rolety dobrze sprawdzają się w zasadzie zawsze. Skutecznie chronią domowników nie tylko przed wścibskimi sąsiadami, ale i promieniowaniem słonecznym uciążliwym szczególnie w okresie letnim. Są proste w montażu i stosunkowo niedrogie.

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów rolet. Najpopularniejsze z nich to rolety dzień i noc, które składają się z dwóch poziomych pasów różnego rodzaju materiałów - cienkiego i grubego. Ich odpowiednie przesunięcie sprawia, że wnętrze można na noc całkowicie zasłonić, a w dzień lekko odsłonić. Ciekawym rozwiązaniem są też rolety karbowane, które składają się w efektowną harmonijkę. Pozwalają one na zasłanianie okna od góry i dołu zarazem. Pełnią przy tym niewątpliwie funkcję dekoracyjną.

Do odświeżenia obić welurowych można użyć zimnej wody z amoniakiem. Na 1 litr wody wystarczą 4 czubate łyżki amoniaku.

Funkcjonalne żaluzje

Czym zasłonić okna na parterze i nie tylko? Dobrym sposobem są nie tylko rolety, ale żaluzje metalowe bądź drewniane. Pozwalają one na bardzo precyzyjne ustalenie stopnia zasłonięcia okna. Ułożone pod odpowiednim kątem sprawiają, że przechodnie nie widzą co się dzieje w mieszkaniu, a jednocześnie do środka trafia światło słoneczne. Montaż żaluzje jest jednak nieco trudny niż ma to miejsce w przypadku rolet. Żaluzje nie są też zbyt proste w czyszczeniu. Każdy ich panel zbiera bowiem kurz. Warto więc zainwestować w specjalną szczotkę do ich czyszczenia.

Nowoczesne folie lustrzane i matujące

Latem pojawia się spory problem - czym zasłonić okna przed słońcem? Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszą się folie o różnym poziomie zmatowienia. Różna jest też ich wielkość, kolorystyka czy faktura. Taką folią okno osłonić można na kilka sposobów - w całości lub jedynie częściowo. Osoby, które mieszkają na wyższym parterze mogą na przykład zasłonić tylko dolną część okna. Te zamieszkujące niski parter zwykle decydują się na całkowite zaklejenie tafli okna. Folie można przy tym podzielić na kilka podstawowych typów:

  • mleczne - pozwalają nawet na całkowite zasłonięcie wnętrza, ale nie pozbawiają go światła dziennego,
  • perforowane - stosowane w przypadku reklam naklejanych na oknach, nie zapewniają one 100% prywatności,
  • z efektem lustra weneckiego - ze środka widać wszystko, a z zewnątrz nie widać niczego, folie tego typu odbijają bardzo dużo światła słonecznego, a więc mogą zaciemniać pomieszczenie i niemal pozbawić je światła dziennego.

Solidne okiennice

W przypadku domów jednorodzinnych zdecydować się można także na okiennice, które już dość mocno ingerują w wygląd całego budynku. Okiennice przez lata kojarzyły się przede wszystkim z wiejskimi domami i klimatem śródziemnomorskim. Obecnie coraz częściej spotkać się można z nimi również i w Polsce. Są to modele klasyczne i bardziej nowoczesne np. przesuwne.

Firanki i zasłony - propozycja dla tradycjonalistów

Oczywiście nie można także zapomnieć o klasycznych firankach i zasłonach. Od pewnego czasu w sklepach dostępne są nowoczesne ich warianty np. zasłony w formie efektownych paneli. Zasłony sprawdzają się wszędzie tam, gdzie liczy się nie tylko funkcjonalność, ale i estetyka wykonania. Firanki razem z zasłonami to idealne rozwiązanie do salonu czy pokoju gościnnego. Warto przy tym pamiętać, że te wykonane z materiału ciemnego i grubego, optycznie mogą zmniejszyć pomieszczenie.

Pewnym rodzajem zasłonek i firan są zazdrostki. Zawieszane są one na dodatkowym karniszu znajdującym się w połowie okna. To rozwiązanie w stylu retro, które kojarzy się jednoznacznie z wiejską stylistyką oraz stylem prowansalskim. Tymczasem zazdrostki mogą każdemu wnętrzu dodać charakteru. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie stylistyka rustykalna jest wskazana.

Efektowne szkło ciekłokrystaliczne

Szkło ciekłokrystaliczne to rozwiązanie, o którym nie słyszało jeszcze zbyt wiele osób. Tymczasem pozwala ono w każdej chwili zmienić przejrzystość okna. Nowoczesna technologia, która wykorzystuje unikalne właściwości ciekłych kryształów umożliwia w zasadzie dowolną zmianę przezierności. Okazuje się, że transparentna szyba może szybko stać się zamglona. To efektowne rozwiązanie, ale tego typu szkło należycie spełnia swoją rolę tylko wówczas, gdy posiada zasilanie energią elektryczną. Inteligentna szyba bez prądu nie ma bowiem prawa bytu i nie spełnia należycie swojej roli. Obecnie należy traktować ją raczej jako nowinkę i ciekawostkę technologiczną, ale być może wkrótce ulegnie to zmianie i szyby tego typu zyskają na popularności.

Wróć

Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak wyczyścić dywan?
Jak prać firanki?
Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak wyczyścić dywan?
Gazetka NETTO