Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Woskowijka - co to? Jak zrobić woskowijki?

W ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie ekologią. Poszukujemy wiedzy i rozwiązań w zakresie oszczędzania wody czy ograniczania zużywania plastiku i folii. Z pomocą przychodzą woskowijki, które także zyskują na popularności, choć spora część osób wciąż nie wie, co to jest, jak je wykorzystać i z czego się je wykonuje. Artykuł odpowiada na te pytania.

Z czego właściwie wykonana jest woskowijka?

Woskowijka - co to jest? Jak sama nazwa wskazuje, rzecz ta to woskowa owijka. Woskowijka to bawełniana ściereczka dodatkowo zabezpieczona i zaimpregnowana woskiem pszczelim, czasem też występuje z dodatkiem żywicy sosnowej i olejku jojoba. Wspomniany wosk pszczeli ma ogromne znaczenie dla praktyczności takich ściereczek - chroni je przed wilgocią, a także wspomaga ich funkcję ochronną, np. pozwala na dłuższe utrzymanie świeżości pokarmów przechowywanych pod takimi woskijkami.

Dzięki temu, że woskowijka składa się tylko z dwóch głównych składników, czyli bawełny i wosku pszczelego, stanowi naturalną, ekologiczną i wielorazową alternatywę dla foliowych woreczków czy folii aluminiowej. Czasem do produkcji woskowijek wykorzystuje się także żywicę sosnową oraz olejek jojoba. Składniki te charakteryzuje działanie antybakteryjne, a także zwiększają one elastyczność.

WOSKOWIJKA TO W 100 PROCENTACH EKOLOGICZNE OPAKOWANIE

Woskowijka zatem to rodzaj bawełnianej szmatki nasączonej specjalną mieszaniną na bazie wosku pszczelego. Można nią owijać żywność, by ją przechować lub transportować. To w stu procentach ekologiczne opakowanie, naturalne, wielokrotnego użytku, które posiada właściwości antybakteryjne. Pozwala to na dłuższą świeżością przechowywanego jedzenia.

Dodatkowo materiał ten jest również bardziej ekologiczny i bezpieczny, nie istnieje bowiem ryzyko napotkania BPA, czyli związku chemicznego występującego w tradycyjnych woreczkach do pakowania kanapek. Oprócz tego woskowijka sama w sobie stanowi rozwiązanie wielokrotnego użytku, co oznacza, że odpowiednio czyszczona może służyć długi czas. Co za tym idzie, taka alternatywa staje się bardziej opłacalna także pod kątem finansowym.

WOSKOWIJKI WIELOKROTNEGO UŻYTKU - RODZAJE

Warto wspomnieć też jakie rodzaje woskowijek są obecnie dostępne dla konsumentów. Jak wspomniano wcześniej, tradycyjna woskowijka wykonana jest z bawełny, wosku pszczelego, żywicy sosnowej i olejku jojoba. Woskowijka to rozwiązanie wielokrotnego użytku. Możliwe jest więc długie eksplorowanie jednego egzemplarza, oczywiście odpowiednio czyszczonego i zabezpieczanego. Obecnie jednak dostępnych jest coraz więcej różnych innych wariantów. Zakupić można zarówno model ze sznureczkami lub guzikami, które ułatwiają pakowanie i zabezpieczenie żywności, jak i gotowe już modele woskowijek dwustronnych dostosowanych do pakowania kanapek. Dwie warstwy zapewniają większą trwałość i wytrzymałość przed przecieraniem się materiału w wyniku przechowywania go w plecaku czy torebce. Ponadto kupić można również woskowijki w wersji wegańskiej. Wówczas do ich produkcji wykorzystuje się wosk sojowy zamiast pszczelego.

WOSKOWIJKI NIE NADAJĄ SIĘ DO PRZECHOWYWANIA MIĘSA

Jak widać, dostępne są różne rodzaje woskowijek i na bieżąco powstają nowe w oparciu o aktualne zapotrzebowanie. Woskowijki świetnie sprawdzą się do przechowywania żywności. Dobrze służą także do pakowania jedzenia na wynos, np. kanapek czy kawałków warzyw, owoców, nabiału, wszelkich przekąsek. Można także wykorzystywać je do przykrywania kubków czy miseczek, w których przechowujemy żywność. Należy unikać ich stosowania jedynie w celu przechowywania mięsa, ze względu na fakt, że woskowijek nie powinno się myć w ciepłej wodzie. Tak naprawdę możliwości wykorzystania jest mnóstwo i wszystko zależy od naszej kreatywności.

WOSKOWIJKI DO PRZECHOWYWANIA ŻYWNOŚCI - CZYSZCZENIE

Warto również omówić w jaki sposób powinno się prawidłowo czyścić woskowijki. Po użyciu należy je dokładnie opłukać w letniej wodzie. Chłodna woda też się sprawdzi, letnia będzie jednak optymalna. Trzeba przede wszystkim trzeba pamiętać, by nigdy nie myć ich w ciepłej czy gorącej wodzie. Wówczas cały wosk może się stopić. Woskowijki można również delikatnie zaprać przy użyciu naturalnego mydła.

Po każdym użyciu woskowijkę powinniśmy umyć w zimnej lub letniej wodzie, ewentualnie z dodatkiem naturalnego mydła. Trzeba ją wysuszyć, złożyć i schować do następnego użycia. Należy także unikać owijania gorących potraw oraz innych źródeł ciepła mogących rozpuścić wosk.  Naturalne i najbardziej delikatne - takie powinno być mydło do czyszczenia woskowijek, w przeciwnym razie wosk może zostać uszkodzony. Po umyciu wystarczy naszą woskowijkę pozostawić w suchym miejscu i poczekać, aż całkiem wyschnie. Materiał może się nieco zgiąć czy zmiąć, jednak nie wpływa to w żaden sposób na jej skuteczność i funkcjonalność. Prawidłowo czyszczona i pielęgnowana woskowijka może z powodzeniem służyć przez kilka dobrych miesięcy. Dużo zależy od tego, w jaki sposób się o nią dba.

EKOLOGICZNE OPAKOWANIA: WOSKOWIJKA - CENA

Skoro wiadomo już, co to jest woskowijka, z czego jest wykonana oraz w jaki sposób ją czyścić, warto powiedzieć, jaka jest jej cena. Wielu osobom może wydawać się, że skoro jest to takie nowatorskie rozwiązanie zero waste, cena woskowijki będzie wysoka i zupełnie nieopłacalna. Nic bardziej mylnego. Oprócz tego, że jest to opcja zero waste, ponieważ można wykorzystywać ją wielokrotnie nie generując przy tym żadnych odpadów, to dodatkowo jest to stosunkowo tania alternatywa. Ekologiczne opakowania woskowijki - cena ich zaczyna się już od 10 zł za chałupnicze wyroby.

Oczywiście dostępne są również nieco droższe opcje. W sieci kupić można woskowijki - zestaw kilku owijek - w granicach 30-50 zł. Dostać można także i woskowijki super eko za plus-minus 100 zł. Są to jednak woskowijki specjalnie wykonane z bio materiałów. Bez problemu można również zakupić klasyczne woskowijki w cenie około 10 - 20 zł. W równie niskiej cenie można wykonać je samemu w domu.

WOSKOWIJKA Z WOSKIEM PSZCZELIM - GDZIE KUPIĆ?

Gdzie można znaleźć omawiane nowatorskie, ekologiczne opakowania na żywność? Woskowijki - zestaw bez problemu można otrzymać w sieci, gdzie oferowane są one przez duże portale aukcyjne, jak i mniejsze sklepiki internetowe. Bez problemu można je dostać w sklepach typu eko, ze zdrową żywnością oraz w sklepach zielarskich. Wbrew pozorom są one łatwo dostępne i asortyment jest szeroki. Do wyboru mamy zwykły rodzaj woskowijki, jak i model ze sznureczkami, ozdobami, guziczkami, czy nawet wspomnianą wcześniej wersję wegańską.

WOSKOWIJKA ZERO WASTE - SPRAWDŹ JAK ZROBIĆ WOSKOWIJKI?

Warto także wspomnieć, że bardzo opłacalnym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie woskowijek. Podkreślić należy, że proces ten jest banalnie prosty i na pewno poradzi sobie z nim każdy. Pierwszy krok to zakup odpowiednich materiałów bawełnianych, które będą stanowić bazę naszej woskowijki. Z materiału należy wyciąć kawałki takiej wielkości, jaka będzie nam potrzebne. Można zrobić mniejsze na kanapki i większe pod inny rodzaj żywności. Tak przygotowane kawałki materiału należy położyć na warstwie papieru do pieczenia i równomiernie posypać woskiem pszczelim. Można również dodać odrobinę żywicy sosnowej oraz olejku jojoba, aby zagwarantować naszym woskowijkom wysoką elastyczność i trwałość. Wszystko przykrywamy drugą warstwą papieru do pieczenia i prasujemy żelazkiem. Można także wykorzystać piekarnik, choć wersja z żelazkiem może być nieco szybsza. Zatem jeśli woskowijka nieco się zużyje, np. wytrze się czy wykruszy, to wystarczy użyć żelazka i odrobiny wosku, by ją w minutę odnowić. Polecamy przechowywać woskowijkę w lodówce. Owijek nie należy też myć w zmywarce.

GDZIE KUPIĆ WOSK PSZCZELI DO WOSKOWIJEK?

Jeżeli na woskowijkach widoczne są suche plamy, należy je uzupełnić dodatkową porcją wosku pszczelego i proces ten powtórzyć raz jeszcze. Wosk pszczeli do woskowijek można bez problemu kupić w Internecie, a także w sklepach ze zdrową żywnością, czy w sklepach pszczelarskich. Nie jest on drogi - 100 g kosztuje około 10zł. Dostępny jest w pastylkach, albo w kawałku, który można zetrzeć. Sam proces wykonania woskowijek trwa około 2-3 minuty. Trzeba przyznać, że w ekspresowym tempie można otrzymać te niezwykłe opakowania na żywność zero waste.

WOSKOWIJKA EKOLOGICZNA OPAKOWANIA WIELOKROTNEGO UŻYTKU

Woskowijki stanowią ekologiczne opakowania wielokrotnego użytku. Są one niezwykle przydatne i z powodzeniem mogą zastąpić wykorzystywany w kuchni papier, a także spore ilości zużywanego plastiku. Także ich przygotowanie nie jest skomplikowane i czasochłonne. Wystarczy kawałek czystej bawełny, wosk, opcjonalnie żywica drzewna i olejek jojoba. Odpowiednio czyszczona i pielęgnowana woskowijka z powodzeniem może służyć nawet kilka miesięcy. Jest to więc wygodne i ekologiczne rozwiązanie, które nie generuje żadnych dodatkowych odpadów. Zalet woskowijek jest mnóstwo.

Pięknie wyglądają i pachną, a do tego są w pełni ekologiczne. Są łatwe w użytkowaniu, łatwe w czyszczeniu, zajmują niewiele miejsca i pozwalają na całkowite wyeliminowanie folii spożywczej ze swojej kuchni.

Wróć

Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Gazetka NETTO