Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Latające mrówki. Jak się pozbyć mrówek ze skrzydłami z domu?

Czas letni i wczesno jesienny jest okresem w roku, w którym w domu oraz ogrodzie zagnieżdżają się insekty. Ich obecność we wnętrzu zazwyczaj wywołuje uczucie niepokoju u domowników, ze względu na obawę o przenoszenie niebezpiecznych chorób przez owady. Dodatkowo, wiele osób obawia się zanieczyszczenia wnętrza domu oraz własnego pożywienia odchodami bytujących owadów.

Jednym z częściej pojawiających się owadów w domu, mieszkaniu czy na tarasie są latające mrówki. Mrówki ze skrzydłami należą do grupy uciążliwych i nieproszonych gości, którzy dzięki obecności skrzydeł dostają się do wnętrza budynków przez otwarte okna. Czy mrówki latające są niebezpieczne dla człowieka? Jak się pozbyć mrówek ze skrzydłami?

Jak ROZPOZNAĆ LATAJĄCE MRÓWKI?

Widok mrówki ze skrzydłami na tarasie czy w domu często jest sporym zaskoczeniem. Latające mrówki to zwyczajowa nazwa hurtnicy pospolitej, których populacja jest szczególnie dostrzegalna w okresie letnim oraz wczesno jesiennym. Mrówki skrzydlate są samicami tego gatunku, które wraz z rozwojem wykształciły skrzydła, ułatwiające im przemieszczanie się. Mrówki latające, po zapłodnieniu i złożeniu jaj najczęściej stają się królowymi. Po osiągnięciu pełniej dojrzałości wyróżnia je duży rozmiar. Mrówki robotnice z tego gatunku są w stanie osiągnąć długość ciała wahającą się między 5 do 7 mm, z kolei długość królowej może wynieść nawet 10 mm.

Latające mrówki są całkowicie niegroźne dla człowieka. Mrówki ze skrzydłami nie są drapieżnikami, dlatego nie gryzą ani nie kąsają ludzi, co mogłoby się skończyć przeniesieniem wirusa lub bakterii groźnej choroby. Niemniej jednak, dzięki skrzydlatej budowie i dużej liczbie osobników w populacji, ich osiedlenie się w domu staje się uciążliwe dla jego domowników. Mrówki ze skrzydłami można spotkać na tarasie, w ogrodzie wokół domu, a podczas otwierania okna - przedstawiciele tego gatunku są w stanie przedostać się do jego wnętrza.

CO WARTO WIEDZIEĆ O LATAJĄCYCH MRÓWKACH?

Latające mrówki w domu często są powodem paniki wśród domowników. Osiedlenie się tych niewielkich stworzeń wiąże się z obawą o szybkie rozprzestrzenienie się populacji w domowych pieleszach, a także trudnością z ich zwalczaniem. Pojawienie się latających mrówek jest związane z ich okresem wylęgowym. W sezonie letnim, do końca sierpnia mrówki ze skrzydłami odbywają tak zwane loty godowe.

Rozpoczęcie lotu godowego wiąże się z koniecznością opuszczenia podziemnego gniazda i udaniem się na rójkę, która najczęściej kończy się zapłodnieniem. Po zapłodnieniu, samce mrówek najczęściej giną, a hurtnice pospolite rozpoczynają poszukiwania najlepszej destynacji na założenie gniazda. Mrówki ze skrzydłami szukają bezpiecznego miejsca, które po osiedleniu będzie służyło za wylęgarnie nowych mrówek. Najatrakcyjniejsze są dla nich donice z kwiatami, które w okresie letnim często licznie ustawione są na parapetach okiennych czy tarasach.

Warto pamiętać, że pojawienie się latających mrówek w okolicy okien, tarasu lub we wnętrzu domu często jest tylko przejściowe. Owady nie zawsze szukają miejsca na gniazdo, a niekiedy odwiedzają mieszkanie jedynie podczas lotu godowego.

Latające mrówki w domu - jak się pozbyć niechcianych insektów domowymi sposobami?

Jak zwalczyć latające mrówki w domu? To pytanie, które najczęściej zadają sobie osoby po zauważeniu insektów w okolicy okien, tarasu czy wewnętrznych pomieszczeniach. Pierwszym krokiem w zwalczaniu niechcianych owadów powinno być wdrożenie domowych metod, które często są wystarczającym działaniem, pozwalającym na usunięcie gniazda skrzydlatych mrówek. Jakie domowe sposoby warto wykorzystać?

Mieszanka z boraksem

Mieszanka z boraksem jest najskuteczniejszą, domową metodą, która powala skutecznie pozbyć się latających mrówek. Boraks jest minerałem, który charakteryzuje się intensywnym, słodkim zapachem, który jest idealnym wabikiem dla mrówek ze skrzydłami. Do przygotowania mieszanki należy przygotować pół łyżeczki cukru, dwie łyżki stołowe wody oraz dwie łyżki stołowe boraksu. W pierwszej kolejności należy połączyć cukier z wodą, a po dokładnym rozpuszczeniu słodkich kryształów - dodać boraks. Po uzyskaniu gęstej, lejącej mikstury, należy przelać ją do zakrętek lub podstawek i ulokować na podłodze, w okolicy bytowania mrówek. Słodki smak oraz zapach początkowo będzie przyciągał sporą ilość insektów, które zjedzą niewielką część przygotowanej mazi. Po najedzeniu się, rozpoczną przenoszenie boraksu do gniazda, co spowoduje wyniszczenie populacji osiedlającej się w domu i jego okolicy.

Roztwór z octem

Doskonałym sposobem na usunięcie gniazda latających mrówek z domu jest ich wypędzenie, dzięki zastosowaniu nielubianego przez nich zapachu. To jedna z najbardziej humanitarnych metod, która pozwala przetrwać populacji, dzięki samoistnemu przeniesieniu gniazda w obszary znajdujące się z dala od domu. Jednym z najmniej tolerowanych zapachów przez mrówki jest woń octu. Charakterystyczny zapach substancji przeniesiony na okolice gniazda sprawia, że mrówki bardzo szybko opuszczają dom oraz przestrzeń wokół niego.

Do sporządzenia mieszanki należy przygotować dwie łyżki stołowe octu, małą łyżeczkę płynnego miodu, niewielką ilość soli oraz dwie łyżki stołowe wody. Do przygotowania roztworu warto wykorzystać ciepłą wodę, która pozwoli na dokładne połączenie się składników. Powstałą miksturą należy posmarować miejsca, w których najczęściej przebywają latające mrówki, na przykład parapety, ranty donic, zakamarki i szczeliny w podłodze czy podłoga na tarasie. Intensywny zapach sprawi, że mrówki samodzielnie zrezygnują z przebywania na nieprzyjemnie pachnącym terenie i przeniosą swoje gniazdo w bezpieczne obszary.

Zwalczanie latających mrówek - profesjonalne środki do usuwania owadów

Niekiedy, domowe sposoby na usuwanie latających mrówek okazują się mało skuteczne. W takim wypadku warto zastosować profesjonalne preparaty do usuwania gniazd insektów, które pomogą domownikom uporać się z niechcianymi lokatorami. W zależności od lokalizacji gniazda, warto zastosować:

  • środki do rozpylania na mrówki, najczęściej w formie sprayu,
  • proszek na mrówki, który należy rozlokować w okolicy gniazda,
  • elektroniczne urządzenia montowane do gniazdka, które wydzielają nielubiany przez insekty zapach.

Mimo, że mrówki ze skrzydłami są całkowicie niegroźne dla człowieka, ich widok wywołuje uczucie strachu i przerażenia. Populacja mrówek bardzo szybko się rozmnaża, dlatego pierwsze działania należy wdrożyć po zobaczeniu pierwszych przedstawicieli tego gatunku. Domowe sposoby na mrówki latające najczęściej są wystarczającym krokiem do niwelowania ich populacji, niemniej jednak, w przypadku odkrycia dużych gniazd, warto zastosować profesjonalne środki do ich zwalczania.

Wróć

Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Gazetka NETTO