Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak otworzyć wino korkociągiem i bez niego?

Większość z nas była w sytuacji, kiedy otwarcie wina stawało się trudnym zadaniem, z uwagi na brak korkociągu. Otwieranie wina korkociągiem, dla niedoświadczonych degustatorów również może stanowić przedmiot zaciekawienia, dlatego poniżej znajdziecie niezbędne informacje w temacie: jak otworzyć wino korkociągiem i z pomocą innych narzędzi lub sposobów. Jeśli znajdujecie się w domu, a korkociąg się nie zapodział, najlepiej opanować sztukę otwierania wina z jego pomocą. Otwieracze do wina dzielą się na korkociągi z dźwignią, dzięki którym otwarcie wina jest szybkie i łatwe oraz korkociągi klasyczne, bez dźwigni.

Otwieranie butelki wina dzięki dźwigni korkociągu odbywa się poprzez wkręcenie korkociągu w korek wina, dzięki czemu ramiona dźwigni się unoszą. Dociskając je do siebie, powodujemy automatyczne wysunięcie się korka z szyjki butelki. Standardowym korkociągiem otwieramy butelkę wina poprzez wkręcenie korkociągu. Analogicznie, jednak aby wydostać korek, musimy wyjąć korkociąg poprzez ciągnięcie za rączkę narzędzia.

Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Zależnie od tego, czy znajdujemy się w domu, czy w plenerze, możemy skutecznie otworzyć wino innymi sposobami. Najlepiej sprawdza się użycie ostrego narzędzia, takiego jak śrubokręt. Jeżeli posiadamy wkręt, możemy wkręcić go jak korkociąg i wyjąć za pomocą kombinerek. W sytuacji, gdy nie udaje się wyjąć korka, bo narzędzie nie umożliwia wkręcenia w korek, można spróbować wepchnąć go do butelki. W tym celu przyda się szczoteczka do zębów, klucz, marker lub długopis.

Otwieranie wina butem to metoda, dzięki której poprzez umieszczenie wina w bucie (dnem do wkładki w miejscu pięty) oraz uderzanie tym zestawem o ścianę. But amortyzuje uderzenia, siła i częstotliwość uderzeń powodują wypychanie korka z szyjki butelki. Zamiast buta można użyć książki. Otwieranie wina korkociągiem to niewielkie wyzwanie, za to bez niego można przetestować wiele metod. Wkręcanie innych przedmiotów to dobry sposób, gdy mamy do nich dostęp. Uderzanie butelką w bucie o twardą powierzchnię sprawdzi się w terenie, natomiast podgrzewanie butelki z korkiem, aż do momentu, gdy pod wpływem ciepła korek samoistnie wypadnie z butelki to najlepszy sposób otwarcia wina w domu.

Jeśli przychodzi Ci do głowy otwarcie wina o muszę toaletową, lepiej zrezygnuj z tego pomysłu. Rozbicie się butelki i rozlanie wina są wręcz pewne, a ceramika toalety może ulec zniszczeniu. Przy otwieraniu wina bez korkociągu bezwzględnie pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa.

Wróć

Dekoracja okna w kuchni. Jak zaaranżować okno kuchenne?
Jak ładnie złożyć serwetki?
Dlaczego warto segregować śmieci?
Sposoby na muszki owocówki. Jak pozbyć się muszek owocówek?
Dekoracja okna w kuchni. Jak zaaranżować okno kuchenne?
Jak ładnie złożyć serwetki?
Dlaczego warto segregować śmieci?
Sposoby na muszki owocówki. Jak pozbyć się muszek owocówek?
Gazetka NETTO