Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak i czym wyczyścić piekarnik?

Czyszczenie przypalonego piekarnika to jedno z najbardziej nieprzyjemnych czynności, które zawsze chce się odłożyć na później. Piekarnik jest niezbędnym pomocnikiem w przygotowaniu posiłków, znacznie ułatwia życie. Ale, jak każde urządzenie kuchenne, wymaga starannej opieki, dlatego często staje się przed dylematem - jak wyczyścić piekarnik? To nie tylko potrzeba estetyczna. Czystość decyduje o przydatności przygotowanego jedzenia.

Jak wyczyścić piekarnik?

Tłuszcz wysycha na ścianach, rusztach, blachach do pieczenia. Podczas pieczenia może palić się tłuszcz, psuć aromat i smak potraw. Na szkle pojawiają się brązowe smugi. A jeśli sok z pieczonego mięsa lub sosu rozleje się na dnie, będzie to miało nieprzyjemne konsekwencje. Lepiej nie opóźniać procesu czyszczenia piekarnika.

Konserwacja jest łatwiejsza, jeśli używa się piekarnika samoczyszczącego. W takich modelach resztki jedzenia, tłuszczu pod wpływem temperatury 500 ° C zamieniają się w popiół. Nie trzeba samemu nic robić. Doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniem dzięki funkcji czyszczenia katalitycznego. Smar na powierzchni rozkłada się w węgiel podczas gotowania. Wystarczy umyć drzwiczki. Minusem takich inteligentnych urządzeń jest wysoki koszt. Dlatego są rzadkimi gośćmi w kuchni. Ale proste produkty elektryczne lub gazowe będą musiały być czyszczone same. I do tego warto wiedzieć, jak umyć piekarnik w domu?

Odpowiednie przygotowanie, znacznie usprawni mycie piekarnika. Pierwsza czynność to jego podgrzanie, trzeba ustawić temperaturę na mniej więcej 50 stopni na czas około 20 minut. Przedtem należy wyjąć wszystkie blachy i ruszt, aby nic nie przeszkadzało. Podczas czyszczenia piekarnika chemikaliami trzeba pamiętać o założeniu gumowych rękawic i otworzyć okno. Środki chemiczne mają intensywny, czasami drażniący zapach. Trzeba pamiętać o tym, że nie można nakładać ich części grzejne i wentylator, ponieważ może dojść do uszkodzenie piekarnika.

Jak czyścić piekarnik środkami chemicznymi?

Jak czyścić piekarnik w domu? Związki chemiczne pomagają radzić sobie nawet z silnym zanieczyszczeniem. Najważniejsze jest, aby zastosować je poprawnie. Tłuszcz rozpuści się pod wpływem substancji chemicznych, łatwiej będzie go usunąć. Zastosowanie chemikaliów jest skuteczną metodą. Ale to nie jest odpowiednie dla każdego. Substancje chemiczne mogą powodować alergie.

Jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta, należy ostrożnie stosować kompozycje chemiczne. Po rozprowadzeniu substancji chemicznej na przypalonej powierzchni piekarnika, dobrze jest się upewnić, że zadziałała, nie usuwać jej zbyt wcześnie. Żele do piekarników zazwyczaj utrzymują się przez 30 minut. Piekarnik należy zamknąć na pół godziny. Po użyciu produktu należy dokładnie umyć piekarnik, aby usunąć zapach chemii. Do czyszczenia lepiej używać miękkiej ściereczki. Nie wykorzystywać skrobaków metalowe, ponieważ można uszkodzić powłokę, psując wewnętrzne powierzchnie piekarnika.

Jeśli pozostanie zapach środka chemicznego lub domowego środka czyszczącego, należy przygotować inne narzędzie. Czym umyć piekarnik, przy wydobywaniu się przykrego zapachu? Rozpuścić 15 tabletek węgla aktywnego w szklance wody. Wstawić roztwór do piekarnika na 2 godziny. Jeśli zapach należy usunąć jak najszybciej, należy zagotować roztwór w zamkniętym piekarniku. Jak wyczyścić przypalony piekarnik i wyeliminować nieprzyjemny aromatu środka czyszczącego? Można przetrzeć ściany sokiem z cytryny. Aby tłuszcz gromadził się mniej i nie wysychał, warto częściej myć wewnętrzne powierzchnie. Lepiej zapobiegać katastrofie niż marnować czas i energię, aby ją wyeliminować.

Czym czyścić piekarnik za pomocą pary?

Pierwszym sposobem jest wypróbowanie prostego sposobu jest parowanie powierzchni. Ta metoda jest odpowiednia do prostych zanieczyszczeń. Na przykład, aby regularnie czyścić piekarnik po gotowaniu. Będzie to pierwszy krok w usuwaniu poważnych zanieczyszczeń. Potrzebne będzie: woda, detergent do mycia naczyń, płynne lub starte mydło do prania.

Rozcieńczyć detergent w pojemniku z wodą. Umieścić go w piekarniku rozgrzanym do 100-150 ° C. Gotować wodę przez godzinę. Pod wpływem pary, tłuszcz, przypalone jedzenie miękną, są łatwiejsze do usunięcia. Po godzinie wyłączyć piekarnik, pozwolić mu ostygnąć. Następnie przetrzeć ściany mydłem i wodą do czysta. Jeśli piekarnik jest bardzo brudny, trzeba będzie zastosować dodatkowe metody czyszczenia.

Jak czyścić przypalony piekarnik?

Soda oczyszczona jest przydatna nie tylko do gotowania, ale także będzie wiernym pomocnikiem w walce o czystość powierzchni kuchennych. Za jej pomocą można łatwo zmywać nawet skomplikowane zanieczyszczenia. A detergenty sodowe są bezpieczniejsze niż chemikalia.

Skuteczne środki z sodą:

Pasta sodowa. Zmieszać sodę z ciepłą wodą, aż powstanie gęsta pasta. Pokryć zanieczyszczone ściany piekarnika. Trzymać mieszaninę przez 40-60 minut. Następnie wytrzeć powierzchnie wilgotną gąbką do mycia naczyń, aby oczyścić ją z tłuszczu.

Soda + sól. Efekt pasty sodowej jest wzmacniany przez dodanie do niej soli w stosunku 4 do 1. Metoda czyszczenia jest taka sama jak w pierwszym przypadku.

Soda + mydło. 1 łyżeczkę sody oczyszczonej połączyć z mydłem w płynie. Dodać 4 szklanki gorącej wody do mieszanki. Dobrze wymieszać roztwór, nałożyć na ściany piekarnika.

Bardziej wygodne jest wlewanie mieszaniny do pistoletu natryskowego, rozprowadzanie jej na brudnych powierzchniach. Poczekać 30-60 minut, umyć piekarnik.

Soda + ocet. Jest to najbardziej skuteczne narzędzie, ponieważ pomaga oczyścić piekarnik z silnych zanieczyszczeń. Zmieszać sodę oczyszczoną z octem - stosunek 2:1. Dodać płynny detergent lub starte mydło do prania. Mieszać kompozycję, dodaj ciepłą wodę. Interakcja octu i sody wytwarza wodór, który pomaga zwalczyć wysuszony tłuszcz. Wcierać mieszaninę w ściany piekarnika, odczekać 2-3 godziny. Następnie użyć wilgotnej gąbki, aby usunąć zmiękczony brud.

Jak wyczyścić piekarnik za pomocą innych metod?

Opcja numer 1 - ocet. Sam ocet doskonale nadaje się do usuwania tłuszczu ze ścian piekarnika. Nakładać na zanieczyszczone powierzchnie, pozostawić na 15-30 minut. Następnie wytrzeć powierzchnię wilgotną gąbką. Usunąć tłuszcz, pozostałości octu.

Opcja nr 2 - amoniak. Jest to skuteczna metoda czyszczenia piekarnika ze spalonego tłuszczu. Przetrzeć ściany amoniakiem. Pozostawić na 5 godzin lub na noc, szczelnie zamykając drzwi piekarnika. Po upływie tego czasu dokładnie wytrzeć powierzchnie produktu za pomocą gąbki z mydłem. Następnie usunąć resztki, wysuszyć piekarnik.

Opcja nr 3 - proszek do pieczenia. Wytrzeć ściany piekarnika wilgotną szmatką. Wymieszać 1 opakowanie proszku do pieczenia z 2 łyżkami wody, aby uzyskać gęstą pastę. Nakładać na zanieczyszczone powierzchnie, odczekać 3 godziny. Wysuszony tłuszcz gromadzi się w bryłach, które można łatwo usunąć ze ścian.

Opcja nr 4 - kwasek cytrynowy. Wlać roztwór wody z kwasem cytrynowym do głębokiej blachy do pieczenia lub żaroodpornego pojemnika: 0,5 litra wody na 1 torebkę kwasku. Rozgrzać piekarnik do 200 ° C. Umieścić blachę do pieczenia z płynem na 40 minut. Następnie pozwolić piekarnikowi ostygnąć, wytrzeć ściany czystą gąbką.

Teraz już wiadomo, jak wyczyścić piekarnik ze spalonego tłuszczu, wysuszonych kawałków jedzenia. Trzeba tylko wybrać metodę: gotowych chemikaliów lub bezpieczniejszych środków domowych. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie piekarnika do czyszczenia.

 

Wróć

Jak usunąć kamień z czajnika?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić srebro?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić srebro?
Gazetka NETTO