Srebro jest metalem szlachetnym, który nie zachowuje długo swego błyszczącego wyglądu. Wiele osób posiada srebrne sztućce lub ozdoby. Na ich powierzchni z czasem pojawia się nalot – srebro czernieje w kontakcie z powietrzem. Przyczyną ciemnienia metalu może być także kontakt z wodą lub ludzką skórą, co dzieje się w przypadku biżuterii ze srebra. Jak poradzić sobie z nieestetycznym osadem i przywrócić blask srebrnym przedmiotom?
Pod względem chemicznym ciemna warstwa na powierzchni srebrnych przedmiotów składa się z siarczku srebra. W powietrzu znajdują się bowiem związki siarki, takie jak siarkowodór lub dwutlenek siarki. Najpopularniejszym sposobem na pozbycie się niechcianego związku chemicznego z biżuterii lub przyborów kuchennych jest użycie produktów, które każdy posiada w domu. Czym czyścić srebro, aby znów lśniło? Wystarczy soda oczyszczona. Zaśniedziałe srebrne przedmioty wkładamy do naczynia i obficie posypujemy sodą – powinna przykryć srebro. Następnie zalewamy je wrzącą wodą i czekamy, aż ostygnie. Po kilku minutach dokładnie mieszamy roztwór i zostawiamy na około 10 minut. Po opłukaniu srebro powinno być czyste.
Kolejną odpowiedzią na pytanie, jak czyścić srebro soda, jest jej roztwór z octem. Należy wymieszać wodę, sodę i ocet w proporcji 1:1:1. Zwykle wystarczy łyżka każdego ze składników. W takim roztworze zanurzamy srebrny przedmiot na 15 minut, po czym wyjmujemy go i płuczemy pod bieżącą wodą.
Jeśli nie posiadamy w tej chwili sody lub octu, wystarczy sól kuchenna i folia aluminiowa. Na dnie naczynia (niewykonanego z metalu) wykładamy folię, po czym wlewamy do niego litr wrzącej wody i wsypujemy około 5 łyżek soli. Dokładnie mieszamy, aby powstała solanka. Do roztworu wkładamy srebrne przedmioty, które chcemy oczyścić. Zostawiamy je na jakiś czas – przynajmniej do momentu, gdy woda wystygnie. Jeżeli srebro nadal jest sczerniałe, trzeba poczekać kilka godzin. Może to wynikać z wyjątkowo dużej ilości siarczku srebra. Gdy przedmioty są już oczyszczone, należy umyć je pod bieżącą wodą z użyciem mydła.
Ta metoda zakłada czyszczenie srebra metodą redukcji elektrochemicznej. Powstaje bowiem ogniwo galwaniczne, czyli układ złożony z dwóch elektrod zanurzonych w elektrolicie. Reakcje chemiczne zachodzące między aluminium, wodą z solą i siarczkiem srebra powodują redukcję tego ostatniego związku do czystego srebra i powstanie siarkowodoru, który ulatnia się z roztworu.
Gdzieniegdzie można kupić specjalne aluminiowe płytki do czyszczenia srebra. Sposób ich działania jest taki sam, jak w przypadku zwykłej folii aluminiowej. Jest ona równie skuteczna, a dużo tańsza, dlatego zakup płytki nie jest potrzebny. Można ją wybrać, jeśli zależy nam na większej wygodzie stosowania – jest sztywna, a jej kształt specjalnie przystosowany do tego, by układać na niej srebro do wyczyszczenia. Obecne w niej otwory mogą ułatwiać dostęp roztworu soli do trudniej dostępnych miejsc w biżuterii.