Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak czyścić srebro? Domowe sposoby na wyczyszczenie srebra tym, co znajdziesz w swojej kuchni

Srebro jest metalem szlachetnym, który nie zachowuje długo swego błyszczącego wyglądu. Wiele osób posiada srebrne sztućce lub ozdoby. Na ich powierzchni z czasem pojawia się nalot – srebro czernieje w kontakcie z powietrzem. Przyczyną ciemnienia metalu może być także kontakt z wodą lub ludzką skórą, co dzieje się w przypadku biżuterii ze srebra. Jak poradzić sobie z nieestetycznym osadem i przywrócić blask srebrnym przedmiotom?

Jak czyścić srebro domowymi sposobami?

Pod względem chemicznym ciemna warstwa na powierzchni srebrnych przedmiotów składa się z siarczku srebra. W powietrzu znajdują się bowiem związki siarki, takie jak siarkowodór lub dwutlenek siarki. Najpopularniejszym sposobem na pozbycie się niechcianego związku chemicznego z biżuterii lub przyborów kuchennych jest użycie produktów, które każdy posiada w domu. Czym czyścić srebro, aby znów lśniło? Wystarczy soda oczyszczona. Zaśniedziałe srebrne przedmioty wkładamy do naczynia i obficie posypujemy sodą – powinna przykryć srebro. Następnie zalewamy je wrzącą wodą i czekamy, aż ostygnie. Po kilku minutach dokładnie mieszamy roztwór i zostawiamy na około 10 minut. Po opłukaniu srebro powinno być czyste.

Kolejną odpowiedzią na pytanie, jak czyścić srebro soda, jest jej roztwór z octem. Należy wymieszać wodę, sodę i ocet w proporcji 1:1:1. Zwykle wystarczy łyżka każdego ze składników. W takim roztworze zanurzamy srebrny przedmiot na 15 minut, po czym wyjmujemy go i płuczemy pod bieżącą wodą.

Jak wyczyścić srebro solą kuchenną?

Jeśli nie posiadamy w tej chwili sody lub octu, wystarczy sól kuchenna i folia aluminiowa. Na dnie naczynia (niewykonanego z metalu) wykładamy folię, po czym wlewamy do niego litr wrzącej wody i wsypujemy około 5 łyżek soli. Dokładnie mieszamy, aby powstała solanka. Do roztworu wkładamy srebrne przedmioty, które chcemy oczyścić. Zostawiamy je na jakiś czas – przynajmniej do momentu, gdy woda wystygnie. Jeżeli srebro nadal jest sczerniałe, trzeba poczekać kilka godzin. Może to wynikać z wyjątkowo dużej ilości siarczku srebra. Gdy przedmioty są już oczyszczone, należy umyć je pod bieżącą wodą z użyciem mydła.

Ta metoda zakłada czyszczenie srebra metodą redukcji elektrochemicznej. Powstaje bowiem ogniwo galwaniczne, czyli układ złożony z dwóch elektrod zanurzonych w elektrolicie. Reakcje chemiczne zachodzące między aluminium, wodą z solą i siarczkiem srebra powodują redukcję tego ostatniego związku do czystego srebra i powstanie siarkowodoru, który ulatnia się z roztworu.

Czy płytki aluminiowe do czyszczenia srebra są skuteczne?

Gdzieniegdzie można kupić specjalne aluminiowe płytki do czyszczenia srebra. Sposób ich działania jest taki sam, jak w przypadku zwykłej folii aluminiowej. Jest ona równie skuteczna, a dużo tańsza, dlatego zakup płytki nie jest potrzebny. Można ją wybrać, jeśli zależy nam na większej wygodzie stosowania – jest sztywna, a jej kształt specjalnie przystosowany do tego, by układać na niej srebro do wyczyszczenia. Obecne w niej otwory mogą ułatwiać dostęp roztworu soli do trudniej dostępnych miejsc w biżuterii.

Wróć

Jak wyczyścić piekarnik?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
JAK CZYŚCIĆ ZMYWARKĘ?
Jak wyczyścić przypalony garnek?
Jak wyczyścić piekarnik?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
JAK CZYŚCIĆ ZMYWARKĘ?
Jak wyczyścić przypalony garnek?
Gazetka NETTO