Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym myć lodówkę od środka?

Lodówka jest szczególnym miejscem w kuchni, bo to właśnie w niej przechowujemy większość posiadanego w domu jedzenia. Zależy nam więc na tym, by półki w lodówce zawsze były czyste i świeże. Pozostaje zadać pytanie, czym myć lodówkę, jak często to robić i jak dbać o to, by w przerwach pomiędzy sprzątaniem nadal zachować czystość oraz neutralny zapach.

Jak często myć lodówkę?

Wszystko zależy od tego, jakie produkty w niej przechowujemy. Jeśli często kupujemy ryby wędzone lub sery pleśniowe, powinniśmy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Podobnie w sytuacji, gdy mamy oddzielną szufladę na świeże produkty – owoce, warzywa, mięso – i zawsze przechowujemy w niej jakieś produkty. Jeśli nasza lodówka jest naprawdę duża i nie zawsze mamy czas ani ochotę na gruntowne porządki, to przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy przeczyścić te szuflady lub półki, w których trzymamy owoce, czy też wspomniane ryby.

Natomiast gruntowne czyszczenie, które zakłada wyjęcie całego jedzenia oraz wysprzątanie półek powinniśmy robić nie rzadziej, niż raz na sześć miesięcy. To absolutne minimum, które pozwoli nam na zachowanie świeżości i usunięcie bakterii. Należy pamiętać, że gnijące warzywa lub sery pleśniowe zostawiają w lodówce grzyby, które są szkodliwe dla naszego zdrowia i mogą się przyczyniać do szybszego psucia się innych produktów.

Jak myć lodówkę?

Gruntowne czyszczenie lodówki składa się z kilku etapów, których wykonanie zapewni nam poczucie świeżości na tygodnie i zadba o to, by jedzenie dłużej pozostawało świeże i nie przesiąkało przykrym zapachem. Pierwszym krokiem w sprzątaniu jest wyłącznie lodówki i wyjęcie z niej wszystkich produktów. Warto przygotować dużą miskę z lodem, w której umieścimy swoje jedzenie na czas sprzątania. To też dobry moment, by przyjrzeć się wszystkim opakowaniom, puszkom i słoikom, które zalegają nam na półkach. Możliwe, że już zapomnieliśmy o starym sosie, a ten od dawna jest przeterminowany. Podczas sprzątania warto zrobić porządek w jedzeniu i sprawdzić, które produktu należy już wyrzucić.

Kolejnym etapem jest wyjęcie wszystkich półek i usunięcie starych, trudnych do zmycia plam. Najlepszym sposobem na porządne wyczyszczenie powierzchni jest wsadzenie ich do wanny lub kabiny i zalanie gorącą wodą. Dzięki temu półki się ogrzeją i będzie się nam wygodnie je myło. Ponadto wszelkie okruchy oraz zaschnięte resztki jedzenia powinny rozmięknąć i swobodnie spłynąć.

Czym wymyć lodówkę?

Do mycia lodówki wcale nie potrzebujemy silnych środków chemicznych. Wystarczą rzeczy, które zazwyczaj posiadamy w domu! Trzeba jednak pamiętać, że czym innym wymyjemy wnętrze urządzenia, a czym innym jego zewnętrzną część.

Najpierw skupmy się na wnętrzu lodówki. Możliwe, że na drzwiczkach, w okolicach uszczelek lub odpływu znajdziemy pleśń. Do jej usunięcia możemy wykorzystać patyczki higieniczne lub wykałaczki zamoczone wcześniej w occie. Jeśli widzimy większe powierzchnie pokryte pleśnią, warto zamoczyć szmatkę w ciepłe wodzie wymieszanej z octem i przetrzeć nią zabrudzone powierzchnie. Po powinno rozwiązać problem.

Następnie należy wymieszać dwie szklanki ciepłej wody z dwiema łyżkami sody oczyszczonej lub soku z cytryny. Obie substancje doskonale sobie radzą z bakteriami i pozostawiają lodówkę czystą oraz świeżą. Teraz naszym zadaniem jest wyczyszczenie ścianek urządzenia. Porządnie je przecieramy szmatką. Zaczynamy od góry i kierujemy się w stronę dołu lodówki.

Czyszczenie półek w lodówce

Gdy najtrudniejsze etapy mamy już za sobą, skupiamy się półkach. Powinny być już wymoczone w wannie. I tutaj korzystamy z gąbki namoczonej w rozrobionej wcześniej wodzie i myjemy nią powierzchnie półek oraz szuflad. Następnie przecieramy ręcznikiem papierowym lub suchą szmatką i pozostawiamy do wysuszenia. Musimy pamiętać, że wszystkie szuflady – szczególnie te z zamrażarki – muszą być całkowicie suche, zanim ponownie je schowamy! Kolejnym krokiem jest schowanie jedzenia i wygodne poukładanie go.

Warto także nasypać świeżo zmielonej kawy do malutkiej miseczki lub kieliszka i postawić w lodówce. Ziarna skutecznie pochłaniają woń jedzenia i pozostawiają w lodówce neutralny zapach.

Wróć

Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak wyczyścić srebro?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak wyczyścić srebro?
Gazetka NETTO