Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?

Jedną z głównych zalet każdej zmywarki jest skuteczne i dokładne zmywanie. Nawet bardzo pobrudzone naczynia zmywarka jest w stanie w ekspresowym czasie wyczyścić. Jest to możliwe dzięki specjalnym rozwiązaniom, które zostały w niej zastosowane. Pozwalają one na mycie ciepłą wodą pod dużym ciśnieniem, przy użyciu odpowiedniego środku, przy minimalnym wysiłku użytkownika. Podczas gdy po skończonym zmywaniu wyciągamy naczynia, a ich zawartość jest niedomyta, oznacza to, że wystąpiła nieprawidłowość w funkcjonowaniu naszego urządzenia. Przyczyn tego może być wiele, od nieodpowiedniego detergentu po uszkodzoną grzałkę lub zabrudzony filtr.

Zapchane spryskiwacze

Spryskiwacz górny ma za zadanie doprowadzenie wody do naczyń, które znajdują się w górnym koszu. Jeśli woda nie jest w stanie prawidłowo przepływać, to naczynia w górnym koszu zmywarki nie będą odpowiednio domyte. Po upływie czasu resztki pożywienia mogą dostać się w otwory spryskiwacza i zwyczajnie go zapchać. Jeżeli naczynia nie są domyte, możliwe, że zatkał się właśnie wspomniany spryskiwacz.

Zapchany filtr

Istnieje możliwość, że po dłuższym użytkowaniu zapchał się filtr. W takim wypadku należy odszukać go na dnie zmywarki, najczęściej znajduje się na samym środku dna. Następnie należy go zdemontować oraz umyć pod bieżącą wodą. Kolejnym krokiem jest włożenie go do pojemnika z octem i dokładne zanurzenie. W ten sposób usuniemy kamień, który się na nim znajduje. Można również wyczyścić go wsypując sody do pojemnika na tabletki i polewając dno zmywarki octem. Następnie musimy włączyć zmywarkę na najwyższą możliwą temperaturę. W ten sposób łatwo możemy wyczyścić brudny filtr.

Uszkodzona grzałka

Aby dokładnie umyć nasze naczynia zmywarka potrzebuje do tego wody o odpowiednio wysokiej temperaturze. Zbyt zimna woda, nie jest w stanie umyć naszych naczyń. Niektóre modele zmywarek posiadają możliwość podłączenia ich bezpośrednio do ciepłej wody. Jednak z reguły zmywarka podłączana jest do zimnej wody, a następnie zmywarka podgrzewa ją za pomocą wbudowanej grzałki. Jeśli grzałka nie działa, podgrzanie wody przez zmywarkę nie jest możliwe, przez co naczynia mogą być brudne.

Uszkodzona pompa myjąca

Pompa wykorzystuje silnik i wirnik, aby doprowadzić wodę do spryskiwaczy. Jeżeli pompa nie działa prawidłowo, naczynia nie będą dokładnie umyte. Najpierw należy upewnić się, że silnik jest zasilany. Trzeba również sprawdzić czy zanieczyszczenia nie blokują obudowy pompy. Jeżeli nasz silnik jest prawidłowo zasilany, może to oznaczać, że silnik wymaga wymiany. Bardzo prawdopodobne jest, że będzie trzeba wymienić całą pompę. Należy pamiętać, że wymiana pompy myjącej może stanowić duże wyzwanie. W Internecie istnieje wiele filmików, które pokażą jak w łatwy sposób można tego dokonać samodzielnie.

Podczas naprawiania zmywarki i wymieniania części warto używać instrukcji i poradników. Jeśli nie potrafimy sami naprawić zmywarki powinniśmy wezwać fachowca, który zrobi to szybko i bezproblemowo.

Wróć

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak podłączyć zmywarkę?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak czyścić zmywarkę?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak podłączyć zmywarkę?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak czyścić zmywarkę?
Gazetka NETTO